Το σπίτι του Μπονιάκου και η βαριά κληρονομιά!
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/118400641_10223834007783346_1300097560509354715_n.jpg)
Γράφει ο Χρήστος Τούμπουρος
Το θέμα που χρονολογείται από το 1985 -τότε πέθανε ο Μπονιάκος αρχίζουμε και λέμε, λέμε κλπ… Να πω και εγώ. Η οικία του Χρήστου Μπονιάκου σύμφωνα με τη βούλησή του περιήλθε στο ελληνικό Δημόσιο.
Προκειμένου να περιέλθει στον Δήμο πρέπει αν αιτήσει ο Δήμος κάτι
τέτοιο. Πράγματι από την προηγούμενη Δημοτική αρχή μετά από απόφαση
του Δημοτικού Συμβουλίου (ψήφοι 12 υπέρ και 2 κατά, μειοψήφησε και χωριανός μας) υπεβλήθη αρμοδίως η αίτηση. Να ευχαριστήσουμε την Κατερίνα Κατσάνου που «έτρεξε το θέμα».
(Γνωρίζω καλά τον αγώνα της και τις προσπάθειές της).
Πριν από τις εκλογές είχε υπογράψει η αρμόδια υφυπουργός και υπολείπονταν η υπογραφή του συναρμόδιου υπουργού Εσωτερικών. Έγιναν οι εκλογές και δεν περαιώθηκαν τέτοιες υποθέσεις. Τώρα χρειάζεται η διαδικασία απαρχής. Είναι θέμα του Δήμου. Εδώ έχει θέση το Τοπικό Συμβούλιο, οι Πολιτιστικοί
Σύλλογοι και οι Δημοτικοί Σύμβουλοι να «τρέξουν την υπόθεση».
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/06/121619040_1637024029810362_1449965561595809036_n.jpg)
Άμα δεν γίνουν αυτά, ας το καταλάβουμε επιτέλους, θα μιλάμε, όπως τόσα χρόνια,
στον αέρα. Τι πρέπει να γίνει: Τόσοι Αγναντίτες μηχανικοί υπάρχουν. Βοήθησε και ο Μπονιάκος να γίνουν. Να γνωμοδοτήσουν αν μπορεί να «αναστηλωθεί» αυτό το ερείπιο. Και μετά τα σχέδια. Όλα γίνονται. Θέληση,
μέθοδος και συλλογική προσπάθεια.
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/06/121582559_1637024363143662_5157450391993345169_n-1.jpg)
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/06/118518543_10223834007423337_8783844391552044343_n.jpg)
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/118450789_10223834006783321_8135418816277747439_n.jpg)
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/118389783_10223834005503289_2154223411503329302_n.jpg)
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/118421849_10223834005143280_1334200773827308464_n.jpg)
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/118439575_10223834003423237_9153872423688453010_n.jpg)
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/118588441_10223834002383211_1960118074869365419_n.jpg)
Μπορεί επίσης να σας ενδιαφέρει
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/12/262090474_437883281242808_4405854699851894233_n-500x380.jpg)
Το νέο Δ.Σ. της Αδελφότητας Αγναντιτών Αθήνας συγκροτήθηκε σε σώμα
1 Δεκεμβρίου 2021![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/11/251583713_4825303517482048_579548828133068091_n-500x380.jpg)
Άγναντα: Ο Δρόμος του Ταχυδρόμου 2021 και η τραγική ειρωνεία
1 Νοεμβρίου 2021![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2023/08/362987512_280692067937916_8401414032655010644_n-500x380.jpg)