Στις 28/05/2021 επανασυντονίζουμε τους τηλεοπτικούς δέκτες σε Αιτωλοακαρνανία, Άρτα (ΑΓΝΑΝΤΑ), Αχαΐα, Ζάκυνθο, Ηλεία, Κεφαλλονιά, Λευκάδα, Πρέβεζα
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/ilytjhhjmgf-1140x647.jpg)
Ολόκληρη η χώρα κινείται στους ρυθμούς της 11ης περιόδου Ψηφιακής μετάβασης, που γίνεται σταδιακά και θα ολοκληρωθεί τον Σεπτέμβριο του 2021.
Την Παρασκευή 28/05/2021, θα πραγματοποιηθεί από κοινού και από τους δύο παρόχους επίγειας ψηφιακής ευρυεκπομπής, την ΕΡΤ και την Digea, η δεύτερη φάση αυτής της μετάβασης, όπως αυτή προβλέπεται από τον ανανεωμένο Χάρτη Συχνοτήτων στις περιοχές των νομών Αιτωλοακαρνανίας, Άρτας, Αχαΐας, Ζακύνθου, Ηλείας, Κεφαλλονιάς, Λευκάδας, Πρέβεζας.
*Παρακολουθήστε το τηλεοπτικό μας spot της DIGEA εδώ
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/assets_large_t_420_9427723_type11491.jpg)
Τα κανάλια θα εκπέμπονται στις νέες – τελικές και διεθνώς κατοχυρωμένες συχνότητες, ώστε να απελευθερωθεί χώρος στο φάσμα και να χρησιμοποιηθεί από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για την ανάπτυξη του 5G. Η παραπάνω ενέργεια αποφασίστηκε από την Ε.Ε και είναι υποχρεωτική για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες.
Τι πρέπει να κάνει ο τηλεθεατής;
Έναν απλό επανασυντονισμό του δέκτη του (αποκωδικοποιητή ή τηλεόραση ανάλογα με το τι έχει ο καθένας) την ημέρα που θα γίνει η μετάβαση στην περιοχή του, δηλαδή την Παρασκευή 28 Μαΐου 2021 για την Άγναντα, τον Δήμο Κεντρικών Τζουμέρκων και ολόκληρο το νομό Άρτης.
Η διαδικασία είναι απλή και δεν χρειάζεται τεχνικός, πάρε το τηλεκοντρόλ, πάτησε μενού, επίλεξε εγκατάσταση ή ρυθμίσεις, αυτόματο συντονισμό και πάτησε ΟΚ.
ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Συχνότητες Κέντρων Εκπομπής
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/05/189980228_965428927540465_3041132034152489133_n.jpg)
Μπορεί επίσης να σας ενδιαφέρει
![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2023/08/362987512_280692067937916_8401414032655010644_n-500x380.jpg)
ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΑΓΝΑΝΤΙΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ: Άγναντα- Αύγουστος 2023
2 Αυγούστου 2023![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2021/06/doy_artas_F1635008642.jpg)
Αναφορά του Χρ. Γκόγκα για τη Μεταφορά της Φορολογικής Έδρας των Τοπικών Κοινοτήτων Αγνάντων και Κτιστάδων στη ΔΟΥ Άρτας
9 Ιουνίου 2021![](https://agnanta.com.gr/wp-content/uploads/2024/02/0-3-500x380.jpg)